2022_Lenka Dusilova_solo

Festival OBNAŽENI Kdybytak

koncert Lenka Dusilová - sólo / 10. 8. 2022 / 19:00 / kostel sv. Ignáce

vstupné: 250,- (prodej otevřen v 18:00 na místě)


Lenka Dusilová - mimořádný úkaz české hudební scény - je devítinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl. Není zvyklá stagnovat a opakovat se. Za poslední album Řeka získala tři ocenění (v kategorii album, skladba a interpretka roku). Na scéně je aktivní od šestnácti let, kdy na sebe strhla pozornost svojí energií, prožitkem a výtečným hlasem. Na přelomu milénia patřila ke skutečným hvězdám českého poprockového mainstreamu. Ze středního proudu hudební zábavy se ale v letech osobního zrání rozhodla odejít k vrstevnatějšímu stylu. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, kdy z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Pro svůj nezaměnitelný vokál byla hostem na řadě desek a koncertů předních muzikantů české scény.


Je součástí ojedinělého a velice úspěšného audiovizuálního představení Monument/um, který loni podpořil ohrožené památky v bývalých Sudetech. Pokračování je naplánováno na léto 2022.


V listopadu 2020 vydala desku Řeka, která je považována za jednu z nahrávek roku.


Na dlouho očekávaném novém albu, které přichází devět let od předchozího sólového alba, přináší Lenka Dusilová nový repertoár, nový zvuk, nový tým spolupracovníků a osobní témata. K tvorbě alba ŘEKA přizvala producenty z rozdílných hudebních světů: Petra Ostrouchova a beatmakera a elektronického mága Aid Kida, působícího mimo jiné v kapele Zvíře jménem podzim. Mnoho barevných vrstev vzniklo přispěním řady zkušených hudebníků. V jedné z písní s Lenkou zpívají také Monika Načeva a Iva Bittová.


V prosinci 2021 vyprodala Novou scénu Národního divadla, se svým unikátním, hudebním projektem Lenka Dusilová & Řeka ansámbl a pokřtila tak desku Řeka.


Důmyslně a do detailu vystavěná zvuková řeka strhává svojí živelnou dynamikou, Lenčiným nezaměnitelným hlasem a podprahovou evokací rodinných příběhů. "Album připomíná filmový soundtrack. Také klade na první místo vykreslení atmosféry a je pro něj důležitý tok scén, byť se v tomto případě odehrávají v posluchačově mysli. Ano, tok - ne nadarmo se album jmenuje Řeka. Album je vlastně jeden propojený hodinový proud hudby."

(Ondřej Bezr, LN 6.11.2020).


Album tedy nejlépe funguje při soustředěném poslechu v klidu a tichu nejlépe na 2-LP nebo CD nebo si album stáhnout v digitální podobě, která obsahuje jako samostatný bonusový dlouhý track i album v kuse, včetně všech propojovacích atmosfér a předělů, které ve verzi pro streaming nejsou. "Řeka není vůbec jednoduché dílo, vyžaduje soustředěného posluchače. Jednotlivé songy do sebe vtékají a spojují se jako dílčí prameny. A dohromady tvoří jeden tvar, jakýsi film, který nelze vnímat po částech, ale pouze jako komplet. Je to hluboká, těžká deska. Člověka moc nenechá odpočinout, ale energií ho nabije totálně."

(Honza Průša, musicserver.cz, 23.10.2020).


DISKOGRAFIE

Lenka Dusilová: Řeka (2020)

Lenka Dusilová & Baromantika: V hodině smrti (2014)

Lenka Dusilová & Baromantika: Live at Café v lese (2013)

Baromantika (2011)


Eternal Seekers (2008; Lenka Dusilová & Beata Hlavenková & Clarinet Factory )

Lenka Dusilová: Mezi světy (US version) (2006)

Lenka Dusilová: Mezi světy (2005)

Lenka Dusilová: UnEarthEd (2004)

Lenka Dusilová: Spatřit světlo světa (2002)

Lenka Dusilová: Lenka Dusilová (2000)


se skupinou Pusa: Pusa (1996)

se skupinou Sluníčko: Sluníčko (1994)


VÍCE INFO

www.lenkadusilova.art

www.facebook.com/pages/Lenka-Dusilova/47460271846?fref=ts


VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=yCK3JT7S4g4