FESTIVAL

PROGRAM FESTIVALU OBNAŽENI KDYBYTAK


Předzvěst festivalu


30. 7. 2022

odhalení instalace ve veřejném prostoru města / Jiří Němec k tématu Kdybytak / 18:00 - Březenecká, bývalé kino Evropa (Kolčugino)


Hlavní festivalový týden

10. 8. 2022

Lenka Dusilová, sólo / koncert - 19:00 - kostel sv. Ignáce


11. 8. 2022

Zita Elznic: Nonverbal communication / vernisáž výstavy - 17:00 - Galerie Město, vitríny pod kruhovým objezdem u Autobusového nádraží

Ateliér / Tereza Zemanová, Josef Šporgy / happening - 19:00 – Sklepení Osudu


12. 8. 2022

Svět z papíru / Mirka Eliášová a kol. / taneční představení pro děti - 17:00 - kostel sv. Kateřiny

Večer tanečních filmů / 21:00 - Letní kino 


13. 8. 2022

Treatment of Remembering / PocketArt / taneční představení - 17:00 - sraz u divadla

Dan Černý: Ateliér / vernisáž výstavy fotografií - 20:00 - Café Rouge

+ Afterparty v Café Rouge


Ozvěny festivalu

8. 10. 2022

Společná výsadba stromů / 16:00 - Březenecká, bývalé kino Evropa (Kolčugino)


   

Spolek Obnaženi realizuje festival díky finanční podpoře:
MINISTERSTVA KULTURY ČR, STATUTÁRNÍHO MĚSTA CHOMUTOVA, ÚSTECKÉHO KRAJE.
 

Dále děkujeme za pomoc a spolupráci těmto institucím, organizacím, firmám i spolkům:
OBLASTNÍ MUZEUM V CHOMUTOVĚ, CHOMUTOVSKÁ KNIHOVNA, KULTURA A SPORT CHOMUTOV, TRIFOR, GALERIE MĚSTO, ŽENSKÝ SPOLEK, CINEDANS, RENT GROUP,  SKLEPENÍ OSUDU a CAFÉ ROUGE.

Děkujeme!
Současná podoba festivalu Obnaženi

Festival Obnaženi prezentuje tvorbu českých i zahraničních umělců v oblasti tance / divadla / performance, výtvarného umění, hudby, literatury i filmu v rozličných formách. Odehrává se v historickém centru města Chomutova, kde v několika dnech přináší rozmanité kulturní a umělecké zážitky alternativní, experimentální a interdisciplinární povahy.
Důležitým cílem festivalu je oživení kulturního dění ve Chomutově a aktivní zapojení místních umělců v interakci s hosty festivalu a diváky. Historie festivalu Obnaženi

V roce 2003, kam můžeme datovat 1. ročník festivalu, měli Obnaženi podobu jednodenního - spíše večerního uměleckého setkání čtyř přátel a jejich tvorby. Byli to Klára Alexová (tanec), Jana Nuslauerová, Skyca a David Jasný (výtvarná tvorba).


V dalších ročnících se podoba realizačního týmu měnila a programově se rozrůstal i samotný festival, který se z prezentace tance a výtvarného umění následně proměnil v multižánrovou akci, která do Chomutova přinášela tanec/divadlo/performance, výtvarné umění, hudbu, literaturu a film. Od roku 2010 také započala tradice tématu, který propojuje všechny umělecké projevy zařazené na program festivalu v konkrétní ročník. Byla to tato témata: Sen / bytosti přijdou (2010), Průnik (2011), Teď nebo nikdy (2012), ...a co dál? (2013), Bezčasí (2014), 13 (2015), Restart(2016), Spolu (2018). Už od roku 2005 byli součástí programu i hosté ze zahraničí - konkrétně ze Slovenska, Maďarska, Izraele, Holandska, Jižní Korey, Německa, USA, Kanady, Francie, Španělska, Portugalska, Švédska, Itálie, Brazílie či Bolívie. Od roku 2010 také do programu zařazujeme také workshopy a kreativní dílny, ve kterých mají diváci možnost se aktivně zapojit a příležitost vyzkoušet si tak různé kreativní či sebezkušenostní techniky.


Festival je pravidelně podporován grantem Ministerstva kultury ČR, dotací Statutárního města Chomutova a donory akce byli také ambasády několika zemí. Většina financí slouží k programovému zajištění festivalu - především na honoráře účinkujících a technické zajištění festivalu. Samotné organizační zajištění a fungování festivalu je dobrovolnou činností členů Spolku Obnaženi a jejich podporovatelů.


Všechny ročníky festivalu Obnaženi se konaly na různých místech historického centra města Chomutova. Pravidelně využíváme Atrium , kostel sv. Ignáce, Galerii Lurago, Galerii Špejchar (ve spolupráci s Chomutovskou knihovnou), kostel sv. Kateřiny, Sklepení pod muzeem (ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově), Městský park, Sklepení Osudu (ve spolupráci s Čajovou Alibaba a restaurací U Dvou rytířů), Městské divadlo (ve spolupráci s Kultura a sport Chomutov s.r.o.), Dům Labuť a Café Rouge. V minulosti se část programu odehrála také v bývalých městských lázních, v prostoru bývalého kina Praha, v kavárně Strada, nebo v hotelu Sudety. 


Plakáty Obnaženi zde


Programy festivalu:

2022

2021

2020

2019

2018

2016

2015

2014

...