2021_Sochařský happening 3x3x3

Festival OBNAŽENI Zrání

Sochařský happening a dílna z ytongu 3x3x3 11. - 13. 8. 2021 / 10:00 - 17:00 / náměstí 1. máje


vstup: volný





SOCHAŘSKÝ HAPPENING A DÍLNA Z YTONGU 3x3x3

3x3x3 je název třídenní sochařské dílny pro tři vybrané studenty Základní umělecké školy v Chomutově, kteří budou pracovat vedle a pod vedením tří profesionálních sochařů. 

Tato dílna bude v první řadě výjimečnou zkušeností pro oslovené studenty, kteří budou moci sledovat při práci profesionály a učit se od nich. Kolemjdoucí zase budou mít šanci pozorovat vznik výtvarného díla naživo a sledovat různé přístupy ke stejnému materiálu a tématu (ZRÁNÍ). Výsledek tohoto třídenního ytongového sympozia se bude prezentovat na Procházce Zrání (14. 8.).


Účinkující sochaři / lektoři:

Jitka Kůsová - Valevská
Sochařka, malířka a grafička Jitka Kůsová (*1962) pochází z Chomutova. V současnosti žije a tvoří v Útočišti nedaleko Klášterce nad Ohří (Ústecký kraj). Je uměleckou ředitelkou Krušnohorského sochařského sympozia Paměť krajiny a kromě vlastní tvorby se věnuje také lektorské činnosti. Pravidelně se účastní sochařských sympozií, skupinových i samostatných výstav v Čechách i zahraničí. Mezi její největší mezinárodní úspěchy patří ocenění z uměleckého festivalu k poctě sochařky Camile Claudel ve Francii, kde získala v konkurenci devatenácti sochařů z celého světa první cenu. Ve všech technikách se věnuje především figuře.

    


Jiří Němec
MgA. Jiří Němec (*1981) vystudoval obor Sochařství 2 pod vedením doc. ak. soch. Jiřího Beránka. Od roku 2013 je vedoucím kurzu figurální kresby a modelování portrétu na ZUŠ v Jirkově. Aktivně se účastní sochařských sympozií a skupinových výstav. V současnosti pracuje na modelu sochy Údlické Madony z poč. 15. stol., pro využití k edukačním programům Oblastního muzea v Chomutově. Jiří Němec se věnuje zejména figurální tvorbě. Experimentuje s možnostmi řešení prostoru. Rád pracuje se dřevem, má zkušenosti s modelováním do měkkého betonu, ale i dalšími materiály a technikami. Nebojí se experimentovat s novými postupy. Jeho díla můžeme vidět nejen v městském veřejném prostoru, ale mnohdy jsou i součástí přírodních scenérií (louka u Boleboře, sousoší Tanec, 2010, Červený Hrádek, u zámeckého rybníka, Tíha, 2016).

    


Josef Šporgy
Josef Šporgy se narodil v roce 1973 v Sokolově. Studoval v Chomutově pod vedením akademického malíře Kamila Sopka. Od roku 1992 se zúčastnil a spolupracoval na mnoha výstavách a sochařských sympozií. V roce 2005 realizoval sochu z pískovce „Kořeny“ v Chomutově. Socha je památníkem stoleté lípy poražené vandaly a zároveň se v ní autor snaží vyvolat zamyšlení o lidských kořenech. Pro ZUŠ v Jirkově vytvořil pískovcové sousoší „Múza, talent a píle“, které má zobrazovat tři hlavní pilíře trvalého díla. V tvorbě se věnuje především grafice - linoryty a sochání do dřeva či kamene. Námětem je nejčastěji lidské tělo alevěnuje se také abstrakci. Vyrábí art-nábytek, hudební dechové nástroje ze dřeva (australské didgeridoo), loutky, kulisy, ilustruje knihy, realizoval obal CD pro hudební skupinu.