HLASkontraBAS

Festival Obnaženi 2020

Koncert HLASkontraBAS 14. 8. - 19:30 / atrium Chomutovské knihovny


vstup: 120,- Kč


HLASkontraBAS
Dobrodružství hlasu a kontrabasu. Ridina Ahmedová a Petr Tichý.

HLASkontraBAS je setkáním dvou zkušených osobností české hudební scény. Projekt stojí pouze na dvou lidech a dvou nástrojích – ženském hlasu a akustickém kontrabasu. Autorská, čistá a obnažená hudba, bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji.
Stejnojmenné album bylo nominováno na cenu Anděl 2016.

Cesty Ridiny Ahmedové a Petra Tichého se prolínají již téměř dvacet let. Potkávali se v jazzových formacích, poté spolu hráli v projektu Floex. “Nyní nazrál čas splnit si dávný sen - zkusit hrát autorskou hudbu jen takhle ve dvou, akusticky, čistou, obnaženou a bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji,” říkají oba hudebníci. “Také pro nás bylo důležité postavit celý projekt tak, abychom byli rovnocennými partnery. Tedy nikoli zpěvačka a doprovod, ale dva nástroje, svobodně se pohybující ve společném hudebním prostoru.” V podstatě třetím členem jejich formace se stal loopstation, přístroj umožňující nahrávat ve více stopách přes sebe. “Používáme ho takřka ve všech skladbách. Můžeme díky němu vytvářet  ́zvukovou architekturu ́ a pracovat s harmonickou i melodickou bohatostí,” vysvětluje Ridina Ahmedová. V některých místech tak počet navrstevených hlasů dosahuje běžně osmi až deseti nebo i třinácti. “Naším cílem nebylo vytvořit co nejhustší kompozici, ale krajinu, do které by se člověk rád vracel,” říká Petr Tichý.
Hraní v takto komorním obsazení je pro oba intenzivní zkušenost: “Přináší nám pevné mantinely dané prostým instrumentálním obsazením, ale současně i velikou svobodu. Je v tom křehkost i pevnost, protože když jsou jen dva nástroje, můžou se propojit hodně nablízko. Je to pro nás intenzivní cesta do čiré radosti ze zvuku.”

Ridina Ahmedová je výrazná zpěvačka s česko-sudánskými kořeny s bohatou hudební zkušenostíPodílí se na řadě hudebních projektů, take byla pozvána zazpívat si duet s Bobby McFerrinem na jeho pražském koncertě. . Je autorkou hudby k několika divadelním představením (naposled Eymen – Tanec Praha 2019).

Petr Tichý je kontrabasista, jehož hudební záběr se pohybuje od freejazzu přes electroswing až po vážnou hudbu. Spolupracuje s dlouhou řadou hudebníků a skladatelů a sám take komponuje a aranžuje.

Nalaďte se na tento jedinečný hudební zážitek poslechem skladby Vínová.

Více informací na webu HLASkontraBAS